I Musikhuset har du till ditt förfogande Finlands nyaste konsertsalar. Alla har en utmärkt akustik och teknik. I bruket av Musikhusets utrymmen har huvudaktörerna företräde. Utrymmen kan dock hyras av även utomstående evenemangsarrangörer.
Priset är beroende av tidpunkt, valt utrymme och möjlig extraservice.
Restaurangtjänsterna beställs separat av Musikhusets krögare, Restel Evenemangsrestauranger.
Du kan bekanta dig med Musikhusets salar här.
Kontakta oss, så ger vi dig en offert!
Konsertsalen och Övningssalen hyrs huvudsakligen ut för konsertverksamhet, samt för sådana evenemang i vilka musiken är med som ett element.
Reservationer ombeds göras i första hand med den blankett som finns i bifogade länk.
Sibelius-Akademins programtjänst Primo hyr ut Musikhusets mindre salar och auditorier åt företag och samfund för seminarier, mötestillfällen och musikevenemang. Via länken här kan du bekanta dig med salarna, vilka alla har en unik atmosfär och akustik.
Reservationer ombeds göras i första hand med den blankett som finns här.
Av Musikhusets foajéer är framförallt Terrassfoajén (för 50-120 personer) och Sidofoajén (för 20-30 personer) lämpade mindre grupper, exempelvis för mindre sammankomster eller mindre evenemang före en konsert.
Förfrågningar om Terrass- och Sidofoajén skall riktas Restel Evenemangsrestaurangers försäljningstjänst tel. 0207624862 eller med e-post: ravintolat.musiikkitalo(a)restel.fi.
I e-postfältet för meddelandets innehåll ber vi er skriva: SALUTHYRNING, önskat datum och evenemangets namn.
I meddelandet bör ni ange önskat datum, önskat utrymme, deltagarantal (ungefärligt) och evenemangets orsak samt kontaktpersonens namn, adress, telefonnummer och e-postadress.
| Yhteistyössä | Päätoimijat |